wtorek, 12, grudzień 2017 03:20
Vinaora Nivo Slider

Z pielgrzymki na odpust

Relikwie do świątyni wniosły rzeczyckie dzieci

Po dotarciu na Jasną Górę razem z pielgrzymami XXII ŁPPM relikwie świętych dzieci fatimskich, ze względu na 100. rocznicę objawień Matki Bożej, nadal peregrynują po domach i parafiach diecezji.

Obecnie relikwie przebywają w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy. Zawitały tam w wigilię odpustu, który przypada we wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Do świątyni zostały wniesione przez dzieci z parafii ubrane w stroje ludowe. Relikwiarz ustawiono przy ołtarzu, obok figury Pani Fatimskiej. Po powitaniu została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Henryk Linarcik, proboszcz parafii. Na zakończenie Eucharystii dzieci odczytały "Akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi", po którym wszyscy wierni oddali cześć relikwiom przez ucałowanie. Bezpośrednio po Mszy św. odmówiono Litanię do św.św. Hiacynty i Franciszka. Do późnych godzin wieczornych w kościele trwało czuwanie, w którym uczestniczyli m.in. harcerze.

W dniu odpustu uroczystą Sumę odprawił i kazanie wygłosił ks. Paweł Śmigiel z Konina, który wraz z grupą rzeczyckich parafian w czerwcu pielgrzymował do Fatimy. Podczas kazania kaznodzieja przybliżył postacie świętych dzieci, a także trzecią tajemnicę fatimską, zachęcał także do odmawiania Różańca i praktykowania pierwszych sobót miesiąca. Na zakończenie Eucharystii kapłani i wierni uczestniczyli w procesji z Najświętszym Sakramentem i relikwiami wokół kościoła. Odpust uświetniła orkiestra gminna.

Bezpośrednio po Mszy św. relikwie wyruszyły do domów parafian. Jako pierwsi przyjęli je Marzena i Zenon Domagałowie. – Było nam bardzo dobrze ze świętymi dziećmi – mówi Marzena. – Modliliśmy się przy nich do późnych godzin nocnych. Większość czasu dziękowaliśmy. Prosiliśmy też o pokój. W modlitwach uczestniczyła cała rodzina. Nasza córka, która czuje szczególną więź ze św. Hiacyntą, wiele czasu spędziła ze świętymi. Wiemy, że również dla niej był to niezwykły, pełen wzruszeń czas.  Na chwilę relikwie zawieźliśmy też do rodziców. Tam przy dzieciach modlili się sąsiedzi i znajomi – opowiada M. Domagała.

Relikwie dzieci fatimskich w parafii Rzeczyca zostaną do poniedziałku.

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Napiórkowska (Gość Niedzielny)