Parafia Rzeczyca - Z pielgrzymki na odpust

Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap II: prace ratunkowe przy dachu, więźbie, stropie, murach,
wnętrzu i elewacji zewnętrznej dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

2.png4.png8.png1.png8.png7.png
Dzisiaj137
Wczoraj180
Ostatni tydzień1215
Ostatni miesiąc3381
Wszystkie248187

2
odwiedzających na stronie

sobota, 18, sierpień 2018 16:16

Z pielgrzymki na odpust

Relikwie do świątyni wniosły rzeczyckie dzieci

Po dotarciu na Jasną Górę razem z pielgrzymami XXII ŁPPM relikwie świętych dzieci fatimskich, ze względu na 100. rocznicę objawień Matki Bożej, nadal peregrynują po domach i parafiach diecezji.

Obecnie relikwie przebywają w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy. Zawitały tam w wigilię odpustu, który przypada we wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Do świątyni zostały wniesione przez dzieci z parafii ubrane w stroje ludowe. Relikwiarz ustawiono przy ołtarzu, obok figury Pani Fatimskiej. Po powitaniu została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Henryk Linarcik, proboszcz parafii. Na zakończenie Eucharystii dzieci odczytały "Akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi", po którym wszyscy wierni oddali cześć relikwiom przez ucałowanie. Bezpośrednio po Mszy św. odmówiono Litanię do św.św. Hiacynty i Franciszka. Do późnych godzin wieczornych w kościele trwało czuwanie, w którym uczestniczyli m.in. harcerze.

W dniu odpustu uroczystą Sumę odprawił i kazanie wygłosił ks. Paweł Śmigiel z Konina, który wraz z grupą rzeczyckich parafian w czerwcu pielgrzymował do Fatimy. Podczas kazania kaznodzieja przybliżył postacie świętych dzieci, a także trzecią tajemnicę fatimską, zachęcał także do odmawiania Różańca i praktykowania pierwszych sobót miesiąca. Na zakończenie Eucharystii kapłani i wierni uczestniczyli w procesji z Najświętszym Sakramentem i relikwiami wokół kościoła. Odpust uświetniła orkiestra gminna.

Bezpośrednio po Mszy św. relikwie wyruszyły do domów parafian. Jako pierwsi przyjęli je Marzena i Zenon Domagałowie. – Było nam bardzo dobrze ze świętymi dziećmi – mówi Marzena. – Modliliśmy się przy nich do późnych godzin nocnych. Większość czasu dziękowaliśmy. Prosiliśmy też o pokój. W modlitwach uczestniczyła cała rodzina. Nasza córka, która czuje szczególną więź ze św. Hiacyntą, wiele czasu spędziła ze świętymi. Wiemy, że również dla niej był to niezwykły, pełen wzruszeń czas.  Na chwilę relikwie zawieźliśmy też do rodziców. Tam przy dzieciach modlili się sąsiedzi i znajomi – opowiada M. Domagała.

Relikwie dzieci fatimskich w parafii Rzeczyca zostaną do poniedziałku.

 

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Napiórkowska (Gość Niedzielny)

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2018.  Wszystkie prawa zastrzeżone.