Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy


Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

3.png2.png9.png3.png6.png6.png
Dzisiaj83
Wczoraj240
Ostatni tydzień619
Ostatni miesiąc4484
Wszystkie329366

2
odwiedzających na stronie

środa, 17, lipiec 2019 09:17

Watykan: dziękczynienie za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego 3-7.XII.2007

 

W dniach od 3 do 7 grudnia 2007 roku Proboszcz parafii św. Katarzyny z Rzeczycy ks. Henryk Linarcik na zaproszenie Generała Zgromadzenia Księży Marianów ks. Jana M. Rokosza brał udział w pielgrzymce dziękczynnej za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego. 5 grudnia podczas audiencji w Watykanie Ojciec Święty Benedykt XVI skierował do polskich pielgrzymów te słowa: „Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Witam Ojców Marianów i wiernych, którzy dziękują Bogu za beatyfikację bł. Stanisława Papczyńskiego. Niech zbawczy czas oczekiwania na Boże Narodzenie będzie dla nas okazją do refleksji nad życiem, do ewangelicznej czujności i duchowej przemiany. Polecam was Bogu na modlitwie i na dni Adwentu z serca błogosławię”.

Na zakończenie audiencji abp Stanisław Gądecki podziękował Benedyktowi XVI za ogłoszenie błogosławionym założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Metropolita poznański przekazał w darze Ojcu Świętemu relikwiarz błogosławionego Stanisława, a Generał Zgromadzenia ks. Jan Mikołaj Rokosz ofiarował Papieżowi obraz o. Stanisława Papczyńskiego.

W audiencji uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich oraz pielgrzymi z Polski oraz krajów gdzie pracują księża marianie.

Tego samego dnia wieczorem za wyniesienie do chwały ołtarzy założyciela Zgromadzenia Księży Marianów dziękowano w bazylice Santa Maria Maggiore. Uroczystej liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski. Mszę świętą koncelebrowali arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Henryk Hoser, Edward Nowak i Szczepan Wesoły oraz ponad siedemdziesięciu kapłanów. Liturgia była sprawowana w języku włoskim.

Ojciec Generał podczas powitania uczestników uroczystości pozdrowił czcicieli o. Stanisława z naszej parafii i Luboczy. Do świętości życia na wzór założyciela wezwał Marianów podczas homilii kardynał Zenon Grocholewski. Przypomniał, że właśnie z takiej postawy rodzi się dynamizm apostolski. ”Wymowny jest znak dany przez Benedykta XVI z okazji beatyfikacji, gdy przekazał Ewangeliarz z dedykacją: <Słuchajcie i głoście Ewangelię jak Niepokalana Matka Chrystusa>. Dziś moglibyśmy dopowiedzieć: biorąc także przykład z Błogosławionego Stanisława” – mówił hierarcha. „Dzisiejsza celebracja zachęca także nas wszystkich do włączenia się w wielkie dzieło ewangelizacji, w trud głoszenia Ewangelii. Tam gdzie żyjemy i pracujemy, na sposób właściwy naszemu powołaniu w Kościele, tak, aby słowo dobrej nowiny było wnoszone wszędzie, by wyzwalać człowieka z grzechu i namiętności i by zasiewać nadzieję płynącą z wiary w Jezusa Chrystusa. W tym dziele niech nas wspomaga również Ta, którą w sposób szczególny miłował i naśladował Błogosławiony Stanisław, Maryja, która wspomaga nas w wierze i przyświeca Ludowi Bożemu pielgrzymującemu jako znak pewnej nadziei i pociechy” – zakończył ks. Kardynał.

We mszy świętej uczestniczyła Pani Hanna Suchocka Ambasador RP.

Poranna Eucharystia przy grobie Jana Pawła II zakończyła 6 grudnia dziękczynienie za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego. Na ogromną wiarę o. Papczyńskiego wskazał w homilii abp Henryk Hoser, sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów.” Głosił prawdę o Niepokalanym Poczęciu. W jego czasach była ona dyskutowana i precyzowana. I na pewno o. Stanisław przyczynił się również do tego, że w końcu w połowie XIX wieku została uznana za dogmat”- zaznaczył arcybiskup. Zauważył, że w dzisiejszych czasach, gdy przez odrzucanie Dekalogu świat dokonuje demontażu godności ludzkiej błogosławiony Stanisław uczy nas wierności Bogu i szukania właśnie w Nim sensu życia i wszelkiego działania. Dziękczynienie za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego zakończyła modlitwa przy grobie sługi Bożego Jana Pawła II. Poranną Msze świętą wraz z abp Hoserem koncelebrował metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przełożony generalny księży Marianów ks. Jan Rokosz oraz kilkudziesięciu kapłanów. Obecni byli wierni przybyli w specjalnej pielgrzymce z sanktuarium maryjnego w Licheniu, gdzie 16 września br został beatyfikowany o. Stanisław Papczyński.

Uczestnicy uroczystości dziękczynnych mieli możliwość modlitwy i zwiedzania bazylik św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami, kościołów na Zatybrzu, bazyliki św. Piotra i Kaplicy Sykstyńskiej, Katakumb św. Kaliksta, Forum Romanum i Koloseum.

 

 

 

 


 

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2019.  Wszystkie prawa zastrzeżone.