Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy


Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

3.png3.png5.png7.png5.png7.png
Dzisiaj228
Wczoraj202
Ostatni tydzień1481
Ostatni miesiąc3794
Wszystkie335757

7
odwiedzających na stronie

niedziela, 18, sierpień 2019 21:36

† HELENA FRĄCZAK

 

† Siostra Helena Frączak – urodziła się 22 października 1934 roku w Rzeczycy, jako córka Jana i Katarzyny z domu Madzio. Pochodziła z licznej wierzącej rodziny – miała dziewięć sióstr i dwóch braci. Do Zgromadzenia wstąpiła w wieku siedemnastu lat – 10 października 1951 roku. Postulat odbyła w Warszawie, w domu zakonnym przy ul. Wileńskiej 69, zaś formację nowicjacką w Dąbiu nad Nerem, gdzie 25 grudnia 1953 roku złożyła pierwszą profesję zakonną. Okres junioratu przygotowujący do złożenia profesji wieczystej odbyła w ówczesnym Domu Generalnym w Warszawie przy ul. wileńskiej 69. Śluby wieczyste złożyła 15 sierpnia 1959 roku w Dąbiu. W Zgromadzeniu uzyskała przygotowanie zawodowe w dziedzinie kulinarnej i przez całe życie posługiwała swymi talentami zarówno siostrzanej wspólnocie zakonnej jak również kapłanom. W ciągu 59 lat życia zakonnego s. Helena przebywała w następujących domach Zgromadzenia:

 • Warszawa ul. Wileńska – 19 lat
 • Góra Kalwaria ul. Sajny – 10 lat
 • Rzym – 1 rok
 • Góra Kalwaria ul. kard. Wyszyńskiego – 2 lata
 • Warszawa Tykocińska – 3 lata
 • Warszawa ul. Fosa – 8 lat
 • Sobieszów k/Jeleniej Góry – 2 lata
 • Michałowice – 2 lata
 • Warszawa ul. Wincentego – 5 lat
 • Skarżysko Kamienna – 5 lat
 • Pruszków

Połowę swego życia zakonnego i posługi – 30 lat - s. Helena posługiwała w domach Księży Marianów. Zawsze z radością i humorem troszczyła się o kapłanów i braci. Niejednokrotnie z sentymentem wspominała lata posługi w Górze Kalwarii i na Wileńskiej. Do końca Księża Marianie zajmowali szczególne miejsce w jej sercu i modlitwach.

Siostra Helena odznaczała się pracowitością, sumiennością w pracy, troską o tych, z którymi przebywała i którym posługiwała. Na wzór naszego Ojca Założyciela spalała się jak świeca dla innych. W sierpniu ubiegłego roku została przeniesiona do Domu Generalnego w Pruszkowie. Mimo coraz słabszego zdrowia, do końca chciała służyć pomocą, zarówno we wspólnocie jak i w swym rodzinnym domu, gdzie troszczyła się o swoją mamusię.

Zmarła tragicznie mając 77 lat - 5 stycznia 2012 roku w pierwszy czwartek miesiąca idąc na Eucharystię.

Pogrzeb odbył się 11 stycznia 2012 roku w kościele parafialnym pw. św. Kazimierza w Pruszkowie. Wzięło w nim udział 15 kapłanów, Siostry i licznie zgromadzona Rodzina zmarłej s. Heleny. Uroczystej Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył ksiądz kapelan Domu Generalnego - Wacław Rusinek, a homilię wygłosił marianin ks. Edmund Szaniawski. Podkreślił w niej, iż każda śmierć, choć napawa smutkiem jest wpisana w plany Bożej Opatrzności i Bóg powołuje człowieka do siebie w momencie najbardziej właściwym. Następnie kaznodzieja nawiązał do czytanej Ewangelii o Eucharystii, która jest pokarmem i napojem przemieniającym nasze życie. Zaznaczył, że Eucharystia stanowi centrum życia każdej osoby konsekrowanej a szczególnie Eucharystki.

Życie s. Heleny było przeniknięte Eucharystią, jej ciche i pokorne ofiarowywanie codziennych trudów dla innych, jej troska o kapłanów, dla których była Siostrą i Matką ożywiało codzienne przyjmowanie Komunii Świętej. Ona żyła dla Pana obecnego w braciach i siostrach. Również dla Pana umarła. On wyszedł naprzeciw niej, gdy szła na Eucharystię, wtedy jeszcze raz oddała swe życie Jezusowi.

Konduktowi żałobnemu na cmentarz w Pruszkowie przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Marian Mikołajczak. Miłosierny Panie, przyjmij duszę naszej Siostry do społeczności świętych w niebie.

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2019.  Wszystkie prawa zastrzeżone.