Ostatni tydzień1966

piątek, 29, marzec 2024 12:50

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (15 grudnia 2019 r.)

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU
15 grudnia 2019 r.

1. W tym tygodniu, od wtorku, rozpoczniemy okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Panem Bogiem, aby dalej w niej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi.

2. Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe.

3. Dzisiaj rozpoczynamy też kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.

4. W najbliższy wtorek przypadają 83. urodziny papieża Franciszka – w osobistych modlitwach polecajmy jego osobę i posługę Bożej Opatrzności, aby prowadził bezpiecznie Kościół przez niespokojne współczesne czasy.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz na Eucharystię o godz. 1600. Dzięki „fiat” Maryi na świat przyszedł nasz Zbawiciel, aby otworzyć nam bramy nieba. W Jej szkole uczymy się zasłuchania w Boży głos, wypełniania woli Bożej, i to nie dla własnej chwały, lecz po to, aby objawiła się miłosierna miłość naszego niebieskiego Ojca.

6. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby wykreślić z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu.

7. Przed świętami Bożego Narodzenia zazwyczaj myślimy też o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości. Nie zapominajmy przy tej okazji o dzieciach, którym może od lat nikt nie daje świątecznych upominków. Zechciejmy je dostrzec wokół siebie i poszerzyć swoje serca. Pan Jezus zapewnia: „Coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Radość tych dzieci będzie dla nas najlepszą zapłatą.

8. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 900 i 1130 rodzice zuchów i harcerzy działających w Rzeczycy będą prowadzić sprzedaż wykonanych własnoręcznie pierniczków świątecznych. Zebrane środki przeznaczą na dofinansowanie zakupu elementów umundurowania dla zuchów i harcerzy.

9. Dzisiaj w naszym kościele na Sumie o godz. 1130 uroczystość poświecenia sztandaru Koła Pszczelarzy z Tomaszowa Mazowieckiego.

10. Zachęcamy do lektury katolickich tygodników: „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Wigilijne świece „Caritas” możemy nabyć u ministrantów lub w zakrystii.

11. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 900 spotkanie z kandydatami do bierzmowania.

12. Dziękujemy za ofiary na inwestycje parafialne.

13. Do chorych z posługą sakramentalną udamy się w piątek 20 grudnia. Prosimy o zgłaszanie adresów.