wtorek, 16, kwiecień 2024 09:55

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (1 marca 2020 r.)

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
1 marca 2020 r.

1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się właśnie trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.

2. Dzisiaj parafialny dzień modlitw o powołania kapłańskie. Po Sumie nabożeństwo przygotowane przez kandydatów do bierzmowania.

3. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godz. 1600 odprawiamy Drogę krzyżową, a w niedziele po Sumie Gorzkie żale. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.

4. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

5. W dzisiejszą niedzielę przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

6. W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani gromadzenia doczesnego bogactwa. Władza i polityka są dziełem Boga, a traktowane jako powołanie mogą stać się też drogą do świętości. Ponieważ Święty Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i naród litewski. W Nowym Mieście u Ojców Kapucynów odpust.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie, Niepokalanemu Sercu Maryi – najlepszej z Matek.

8. Okazja do spowiedzi św. pierwszopiątkowej w piątek od godz. 700 – 900 i 1600. Wszystkich parafian serdecznie zachęcam do pojednania się z Panem Bogiem i braćmi, do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej oraz do licznego udziału w pierwszopiątkowym nabożeństwie.

9. Rekolekcje dla dorosłych i uczniów szkół podstawowych rozpoczną się w drugą niedziele Wielkiego Postu 8 marca i zakończą dniem spowiedzi we wtorek 10 marca. We wszystkie dni Msze św. z naukami o godz. 900 dla dzieci i młodzieży ze szkól podstawowych; o godz. 1130 i 1800 dla dorosłych. W poniedziałek 9 marca o godz. 1130 Msza św. z nauką i udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Rekolekcje prowadzi ks. dr Radosław Kacprzak z Radomia.

10. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką.

11. Zaproszenie do udziału w VII Diecezjalnym Dniu Kobiet 14 marca w Skierniewicach.

12. W minionym tygodniu odeszli do domu Ojca ś.p. Mariusz Owczarek l. 44 z ul. Hubala i ś.p. Jerzy Bojdo lat 50 z Bobrowca. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.