czwartek, 28, marzec 2024 09:57

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (29 marca 2020 r.)

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
29 marca 2020 r.

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej.

2. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. Papież Polak przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć o wierze. Starajmy się go w tym naśladować.

3. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana.

4. Dziękujemy za ofiary na kwiaty i wielkanocną dekoracje kościoła.

5. Zapowiedzi przedślubne:

• Mateusz Marzyjanek z par. Czerniewice i Daria Karolina Socha z Rzeczycy.

6. W minionym tygodniu odeszła do Domu Ojca ś. p. Genowefa Lipska lat 93 z Sadykierza. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.

W związku z trwającym stanem epidemii i najnowszymi zarządzeniami organów państwowych oraz dokumentów kościelnych, z dniem 25 marca zostały wprowadzone następujące ograniczenia:

Sprawowanie sakramentów i innych nabożeństw

1. Od dnia 25 marca w każdej Mszy św. lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących, mają to być w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną.

2. Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej, zarówno w kościele, jak i na cmentarzu. W liczbie tej nie mieści się celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.

3. Odwołane zostają wszystkie inne celebracje i nabożeństwa okresowe odprawiane w kościołach z udziałem wiernych, w tym Drogi Krzyżowe i Gorzkie Żale.

4. Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź.

5. Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych konfesjonałach. Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody. Przypominam, że Okres Wielkanocny w Kościele katolickim trwa 50 dni, od Niedzieli Zmartwychwstania do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W tym roku do 31 maja. W tym czasie możemy wypełnić obowiązek spowiedzi i przyjęcia Komunii świętej.

6. Celebracja sakramentu małżeństwa powinna odbywać się tylko z udziałem narzeczonych i świadków.

7. Zaleca się przełożenie planowanych chrztów na czas po ustaniu epidemii. Jeżeli jednak chrzest święty miałby być udzielony, to tylko przy udziale rodziców i chrzestnych. W liturgii chrzcielnej wodę należy każdorazowo zmienić i poświęcić. Nie można używać wody wcześniej poświęconej.

8. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii. Dalsze decyzje zostaną podjęte w zależności od zarządzeń władz państwowych, co do przedłużenia bądź odwołania stanu epidemii. Podobnie ma się rzecz z przygotowaniami do sakramentu bierzmowania. Informacje dotyczące uroczystości Pierwszej Komunii św. przekażemy jak tylko otrzymamy stosowne dyspozycje od Władz Kościelnych. Bedzie to najprawdopodobniej po Wielkanocy.

Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam . Widok pustych ławek w kościele i cisza, są trudne do udźwignięcia. Proszę abyście jeszcze z większą gorliwością i ufnością zawierzyli Chrystusowi. Niech pomaga nam w tym codzienna lekturę Pisma Świętego, abyśmy usłyszeli to, co mówi dziś do nas Bóg. Niech Jego mądrość będzie naszym drogowskazem i naszą nadzieją. Bożemu Miłosierdziu powierzmy nasze lęki i obawy. Czas, który został nam dany i zadany wykorzystajmy do pogłębienie więzi z Bogiem, ze sobą i z rodziną.

Pamiętajmy o codziennej modlitwie, Koronce do Miłosierdzia Bożego, o niedzielnym uczestnictwie we Mszy świętej przez Internet, niech na te trudnie dni tęsknota za Komunią świętą, stanie się naszym duchowym pokarmem.
Proszę dbajmy o osoby starsze i samotne. Można telefonicznie nas poinformować, że w parafii są ludzie, którym należy pomóc. Postaramy się dostarczyć im to, co niezbędne do życia Z serca Wszystkich błogosławię i zapewniam o modlitwie.