Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy


Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

3.png3.png0.png6.png7.png3.png
Dzisiaj182
Wczoraj214
Ostatni tydzień396
Ostatni miesiąc5791
Wszystkie330673

4
odwiedzających na stronie

wtorek, 23, lipiec 2019 22:08

Kapliczka w Małomierzu 23 IX 2007

 

Kapliczka w Małomierzu23 września 2007 roku w Małomierzu, Gmina Rzeczyca odbyła się uroczystość poświęcenia kapliczki. We Mszy świętej i modlitwie poświęcenia uczestniczyli parafianie z Inowłodza i Rzeczycy wraz ze swoimi duszpasterzami.

Kapliczka powstała w latach 60-tych XIX wieku, była położona w lesie przy starym historycznym trakcie do Inowłodza. Stała najprawdopodobniej na cmentarzu cholerycznym małej wioski Małomierzu, wysiedlonej pod koniec XIX wieku przez carską administrację. Jej fundacja mogła być również związana z upamiętnieniem chłopskiego uwłaszczenia (widoczna inskrypcja „1864 rok”). Kapliczka to monolityczny słup. Jego podstawę stanowił cokół, na którym znajdował się mało wyraźny, pisany w kilku wierszach, napis fundacyjny. Przez ozdobny gzyms słup lekko zwężał się i przechodził we właściwą część kapliczki. W jego środkowym odcinku wycięta była ozdobna rozeta, a nad nią znajdowała się mała wnęka. Latarnia kapliczki posiadała z czterech stron płyciny, w których znajdowały się płaskorzeźby. Całość zakończona była czterospadowym, wyprofilowanym daszkiem. Nowy obiekt wykonany przez artystę Zbigniewa Fabijańskiego w pełni oddaje charakter starej kapliczki. Jest jego wierną kopią. We wnękach znalazły się wykonane przez artystę polichromowane płaskorzeźby Matki Boskiej Częstochowskiej, św. Idziego, św. Katarzyny, św. Józefa i św. Anny.

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2019.  Wszystkie prawa zastrzeżone.