Dofinansowanie zadania pn. Rzeczyca, dawna organistówka: prace budowlane – etap IV (pokrycie dachu, izolacje, schody, tynki, wylewki, elewacja, opaska, podest wejściowy).

Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.

wtorek, 19, listopad 2019 09:42

Św. Jan Nepomucen IX 2007

Św. Jan Nepomucen

W ramach remontu starej kapliczki dla uczczenia beatyfikacji O. Stanisława Papczyńskiego i upamiętnienia pobytu Świętego w Luboczy zostanie wymieniona stara i zniszczona figura przedstawiająca świętego Jana Nepomucena na nową. Wykonał ją z drewna lipowego wskazany przez Ośrodek Regionalny w Łodzi artysta rzeźbiarz Zbigniew Fabijański  z Białynina.

Św. Jan Nepomucen żył w XIV wieku w Czechach. W 1393 roku popadł w niełaskę władcy króla czeskiego Wacława i zrzucono go z mostu Karola do rzeki Wełtawy w Pradze. Jedna z wersji mówi, że Jan Nepomucen po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii królowi czeskiemu Wacławowi został poddany ciężkim torturom i w konsekwencji wrzucony do rzeki. W ikonografii tego świętego atrybutem jest biret kanonika, krzyż i gałązka palmowa /męczeństwo/. Jest uważany za patrona mostów, przepraw, ratowników, opiekunem życia rodzinnego, orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Według tradycji ludowej chroni pola i zasiewy przed powodzią. Dlatego figury św. Jana Nepomucena można spotkać przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, strug, ale również na skrzyżowaniu dróg.

W odnowionej przez mieszkańców Luboczy kapliczce oprócz św. Jana Nepomucena znajdzie się podarowany przez Księży Marianów obraz Matki Bożej Licheńskiej i błogosławionego O. Stanisława Papczyńskiego.

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2019.  Wszystkie prawa zastrzeżone.