Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy


Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

3.png3.png0.png6.png7.png2.png
Dzisiaj181
Wczoraj214
Ostatni tydzień395
Ostatni miesiąc5790
Wszystkie330672

4
odwiedzających na stronie

wtorek, 23, lipiec 2019 22:02

Majowe święta

Na tę chwilę czekaliśmy całych 6 lat. Choć jak zauważył w homilii sam Benedykt XVI, już w czasie pogrzebu Jana Pawła II większe od bólu było poczucie ogromnej łaski, która otaczała wówczas Rzym i cały świat „łaski, która była owocem całego życia mojego umiłowanego Poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu – powiedział Benedykt XVI. – Już tamtego dnia czuliśmy unosząca się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony”.

 

W łączności z całym Kościołem również parafianie w Rzeczycy obchodzili 1 maja w Niedzielę Miłosierdzia Bożego dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II. Na Mszach Świętych o godz. 7,00 i 9,00 można było zauważyć większą liczbę uczestników w liturgii i Komunii świętej, także z poza parafii. Główną celebracją dziękczynienia za dar błogosławionego Papieża z Polski była Msza Święta o godz. 19,00, poprzedzona prezentacją multimedialną o drodze Karola Wojtyły do świętości.

W homilii ks. Proboszcz Henryk Linarcik, połączył paschalny aspekt celebracji z wdzięcznością Panu Bogu za przykład świętego życia, posługę na Stolicy Piotrowej oraz orędzie Miłosierdzia przekazane Kościołowi i światu przez Jana Pawła II. Kult Miłosierdzia Bożego pozostanie żywy na tysiąclecia i praktykowany na wszystkich kontynentach przez uczonych i prostych. To chyba najważniejszy i najtrwalszy wkład Błogosławionego Jana Pawła II w dziedzictwo Kościoła. W zakończeniu podkreślił, że wciąż od Błogosławionego Papieża musimy uczyć się tego, jak stawać się lepszymi ludźmi.

Pod koniec Mszy świętej dziękczynnej został poświęcony obraz Błogosławionego Jana Pawła II, który namalowała i podarowała kościołowi w Rzeczycy była parafianka, obecnie mieszkająca w Arizonie w USA, Ewa Kobacka –Bugała.

Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie teatralne o Janie Pawle II pt. „Kawiarniane wspomnienia” przygotowane przez uczniów i absolwentów Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rzeczycy pod kierunkiem nauczycieli: A. Machnickiej i A. Karwat. Był to czas refleksji i wyciszenia, ale także czas humoru, bo takie przecież było życie Papieża. Kawiarnianym wspomnieniom towarzyszyła prezentacja zdjęć naszych parafian, którzy mieli okazję spotkać Jana Pawła osobiście oraz fragmenty homilii z pielgrzymek do Polski. Wspólne odśpiewanie pieśni papieskiej - „Abba Ojcze” zakończyło przedstawienie.

„Jan Paweł II był synem Maryi, …był patriotą miłującym Ojczyznę, …był człowiekiem, który z troską patrzył na dzieci i młodzież, …ale w tym wszystkim nie możemy zapomnieć, że był to przede wszystkim Człowiek Modlitwy. A my możemy brać przykład od niego.”

Wieczór dziękczynnej modlitwy za dar beatyfikacji Jana Pawła II zakończył Apel Jasnogórski.

Śpiewem „Gaude Mater Polonia prole fecunda nobili” w wykonaniu parafialnego chóru rozpoczęła się w Uroczystość ku czci Królowej Polski 3 Maja o godz. 9,00 Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem Władz Gminy Rzeczyca, Strażaków, młodzieży.

W Modlitwie Wiernych dziękowaliśmy za bł. Jana Pawła II, Papieża maryjnego i niestrudzonego jasnogórskiego Pielgrzyma.

Ileż skojarzeń się nasuwa, kiedy uświadamiamy sobie, że nasze dziękczynienie dokonuje się w maryjnym miesiącu i to 3 maja – w dniu tak bardzo drogim Polakom na całym świecie! Przecież jest to uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, która patronuje całej naszej Ojczyźnie w jasnogórskim wizerunku w Częstochowie – duchowej stolicy Polski! To król Jan Kazimierz w dniu 1 kwietnia 1656 roku, specjalnym aktem modlitewnym, oddał Polskę pod opiekę Matki Bożej, jako Królowej Polski, a papież Pius XI, ustanowił w 1924 roku święto Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski i polecił obchodzić je w pamiętnym dniu uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Zaś błogosławiony Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną patronką naszej Ojczyzny, obok świętych biskupów i męczenników Wojciecha i Stanisława. Do Niej właśnie w Jasnogórskim wizerunku od lat młodzieńczych pielgrzymował dzisiejszy Błogosławiony Jan Paweł II i Jej zawierzał wszystkie swoje troski osobiste, a później całego narodu. „Tam można usłyszeć jak bije serce Polski”, mówił podczas pielgrzymki do Ojczyzny.

Podczas Mszy Świętej ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu.

 

1 maja

 

 

3 maja

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2019.  Wszystkie prawa zastrzeżone.