Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy


Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

3.png3.png0.png6.png7.png5.png
Dzisiaj184
Wczoraj214
Ostatni tydzień398
Ostatni miesiąc5793
Wszystkie330675

2
odwiedzających na stronie

wtorek, 23, lipiec 2019 22:23

"Ave Maria" dla Wniebowziętej

Pieśni maryjne w Rzeczycy zaśpiewali Anna Cymmerman i Jacek Malanowski

W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy parafianie i goście wysłuchali koncertu "Totus Tuus Maria" w wykonaniu Anny Cymmerman, polskiej sopranistki, i Jacka Malanowskiego, członka zespołu Trubadurzy.

Artyści przybyli do parafii na zaproszenie ks. proboszcza Henryka Linarcika. Podczas niezwykłego, pełnego ciepła i emocji koncertu artyści zaśpiewali nie tylko pieśni maryjne, ale i utwory klasyczne, a także dobrze znane wszystkim pieśni religijne: „Barkę” i „Czarną Madonnę”. W śpiew tych ostatnich natychmiast włączyła się publiczność, która po każdym utworze gromkimi oklaskami nagradzała artystów.

Anna Cymmerman, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, zachwyciła publiczność śpiewem „Ave Maria” różnych kompozytorów. Publiczność usłyszała m.in. „Ave Maria” Cacciniego, Schuberta, Gounoda, a także jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów – Michała Lorenca. W związku z niedawną rocznicą wybuchu powstania warszawskiego artystka z niekrytym wzruszeniem, które natychmiast stało się udziałem publiczności, zaśpiewała także „Kolędę Warszawską”. Równie poruszający był utwór napisany przez ojca Bogusława Palecznego „Cygańska Madonna”, który sopranistka przygotowała specjalnie na koncert w Rzeczycy.

Równie gorącymi oklaskami nagradzano także śpiew Jacka Malanowskiego, który wykonał m.in. „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego, „You Raise Me Up”, a także swoje utwory „Kto poda rękę” i napisaną dla córki „Twoją małą dłoń”. Artyści wykonali także kilka utworów wspólnie.

Fotogaleria:

Osobiście pani Anny nie znam, ale kiedyś pracowałam z jej siostrą – mówiła po koncercie Barbara Frączyk z Łodzi. – Jestem dziś bardzo wzruszona. Koncert był zachwycający. Porywał. Niesamowicie było usłyszeć tyle wersji „Ave Maria”. I wszystkie tak piękne.

W podobnym tonie o koncercie wypowiadali się wszyscy słuchacze. Określenia: piękny, poruszający, pełen emocji padały zarówno od młodszej, jak i starszej publiczności.

Zadowolenia nie kryli także artyści. – Jesteśmy zdziwieni, że w małej miejscowości była tak doskonała publiczność. Czasem, gdy koncert jest po Mszy św., to część wiernych opuszcza świątynię. Tu wszyscy nie dość, że zostali, to jeszcze w jego trakcie nie wyszli – mówi z uśmiechem Jacek Malanowski. – Będąc tu, staraliśmy się wyśpiewywać to, co czujemy, co gra nam w duszy.

Anna Cymmerman, koncertująca w Rzeczycy nie po raz pierwszy, przyznała, że wraca tu jak do domu. – Tutejsza publiczność jest niezwykła. Mam świadomość, że to duża zasługa ks. proboszcza, który zaszczepił w swoich parafianach potrzebę przychodzenia na koncerty. Myślę, że każdy znalazł coś dla siebie: od klasyki po muzykę – w pewnym sensie – lekko biesiadną, zaprezentowaną w utworze „Cygańska Madonna”. Cieszę się, że mogłam tu być z takim repertuarem. 15 sierpnia jest dla mnie ważną datą, a do tego uwielbiam śpiewać „Ave Maria”, dlatego kiedy ks. proboszcz zaproponował mi ten koncert, uznałam to za spełnienie marzeń, bo jednego dnia mogłam wykonać 6 razy „Ave Maria” dla Wniebowziętej – wyznała Anna Cymmerman.

Artyści na zakończenie koncertu przygotowali niespodziankę dla gospodarza ks. Henryka Linarcika. W związku z jego niedawno minionymi urodzinami podarowali mu kwiaty wraz z prezentem muzycznym.

 

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Napiórkowska (Gość Niedzielny)

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2019.  Wszystkie prawa zastrzeżone.