Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy

odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków

Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.

niedziela, 22, wrzesień 2019 20:37

Prymicje ks. Marcina Kościechy 3 czerwca 2007

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Bazylice archikatedralnej w Warszawie wśród licznie przybyłych krewnych, przyjaciół, kapłanów i zaproszonych gości 21 diakonów przyjęło z rąk Księdza Arcybiskupa Kazimierza Nycza święcenia prezbiteratu. Po sześciu latach formacji nadszedł dzień na który czeka się z utęsknieniem. Nowo wyświęceni kapłani nie kryli radości, jaką przeżywali w tych najważniejszych chwilach w życiu. W znaku nałożenia rąk zostali włączeni w grono prezbiterów Kościoła Warszawskiego. Dziękując Bogu za łaskę powołania stanęli wraz z pasterzem diecezji, wychowawcami, profesorami seminarium i swoimi proboszczami przy ołtarzu Ofiary Chrystusa by jako Jego kapłani sprawować po raz pierwszy w życiu Eucharystię. Wśród neoprezbiterów był nasz parafianin ks. MARCIN KOŚCIECHA, który w dniu 3 czerwca 2007 roku w swoim kościele parafialnym św. Katarzyny w Rzeczycy odprawił Mszę świętą prymicyjną.

Dzień prymicji to święto i wielka radość całej wspólnoty parafialnej. Ksiądz Prymicjant na plebani ubrał się w szaty mszalne i w gronie rodziców, najbliższej rodziny, kapłanów, kleryków, przedstawicieli parafii, ministrantów procesyjnie w wieńcu niesionym przez dziewczynki pierwszokomunijne, przy dźwiękach radośnie grającej orkiestry parafialnej przeszedł do kościoła. Wcześniej w domu rodzinnym miało miejsce wzruszające i osobiste błogosławieństwo rodziców, które dla każdego kapłana w dniu jego prymicji jest niezwykle ważnym przeżyciem. Pierwszą Mszę świętą dla swoich parafian ks. Marcin odprawił w obecności ks. Proboszcza kanonika Henryka Linarcika, który pełnił funkcje manuduktora. Ks. Proboszcz w swoim powitalnym przemówieniu nawiązał do hasła I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Łowickiej „Wytrwajcie w miłości mojej”. To kongresowe hasło jest również skierowane do kapłanów. Trwanie w miłości Chrystusa zyskuje w świetle kapłańskiego powołania swoje szczególne brzmienie. Kapłan głoszący Słowo Boże i uobecniający tajemnicę Boga w sakramentach jako pierwszy winien postawić sobie pytanie o trwanie w miłości Chrystusa. Jest to zadanie przed którym nie może on uciec i którego nie może nie słyszeć. Tylko wtedy, kiedy kapłan trwa w miłości Chrystusa jego życie staje się świadectwem wiary zdolnym przemieniać drugiego człowieka. Wyrażając radość z uroczystości prymicji życzył ks. Marcinowi, aby we wszystkim okazywał wzór dobrych uczynków własnym postępowaniem i był świadkiem i przykładem dla wiernych, których spotka na swojej kapłańskiej drodze.

Okolicznościowe kazanie wygłosił pochodzący z Rzeczycy ks. Piotr Żądło, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Na zakończenie Eucharystii Prymicjant podziękował Bogu za dar powołania, rodzicom za dar życia i wychowania, rodzeństwu za trwanie we wzajemnej miłości, księżom za wspieranie w drodze do kapłaństwa. Szczególne wyrazy wdzięczności ks. Marcin Kościecha skierował do całej parafii, która nie szczędziła serca i czasu, aby przygotować uroczystości prymicyjne. Następnie udzielił swojego prymicyjnego błogosławieństwa i podarował wiernym pamiątkowe obrazki.

Ks. Prymicjantowi życzymy wielu łask Bożych, niech Chrystus, który go wybrał na swojego kapłana błogosławi w pracy na Niwie Pańskiej.

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2019.  Wszystkie prawa zastrzeżone.