Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png5.png4.png9.png1.png9.png
Dzisiaj62
Wczoraj290
Ostatni tydzień963
Ostatni miesiąc6124
Wszystkie1054919

9
odwiedzających na stronie

czwartek, 18, kwiecień 2024 04:01

Jak Czarek i Radek korzeni w Rzeczycy szukali

Dwukrotnie już, podczas emisji programu Tomasz Kamela "Sekrety rodzinne", Rzeczyca i okolica wyludniały się. Było w telewizorze na całą Polskę o ich miejscowości. Trzeba zobaczyć!

Jak Czarek i Radek korzeni w Rzeczycy szukali

Cezary w rozmowie z panią PawlakTelewizyjne wozy transmisyjne, ekipy filmowe, wywiady, wreszcie spotkania twarzą w twarz z – co by nie powiedzieć – gwiazdorami małego i dużego ekranu Cezarym i Radosławem Pazurami. Wszystko to stało się udziałem mieszkańców Rzeczycy. Za sprawą dobrego ducha tutejszej parafii, proboszcza Henryka Linarcika. To, mimo woli, jakby już teraz kapelan rodziny Pazurów. – Czarek usługiwał do mszy, nawet, gdy już był na studiach aktorskich, w kościele w Ujeździe, gdzie przypadło mi pełnić duszpasterską posługę – wspomina rzeczycki proboszcz. – Potem też nie straciliśmy kontaktu. W Pleckiej Dąbrowie razem odbudowywaliśmy piękny, zabytkowy drewniany kościół (foto), w którym Cezary Pazura brał ślub. Nic więc dziwnego, że przybywszy do parafii w Rzeczycy szukałem w księgach znajomych nazwisk. Tym bardziej, że dokumentacja parafialna jest tu doskonale zachowana. I znalazłem! Najpierw pradziadka Czarka i Radka, Stanisława Pazurę, który był kowalem i na przełomie XIX i XX wieku, po służbie wojskowej nie wrócił do rodzinnej wsi lecz osiadł pod Wolborzem.

Kościół w Pleckiej DąbrowieOkazało się, że księgę genealogiczną rodziny Pazurów tworzy już od dłuższego czasu ciocia aktorów Aurelia Adamska. Stąd było już blisko do telewizyjnego programu o rodzinnych i rodowych tajemnicach. Zaangażowani zostali w odgrzebywanie zaszłości specjaliści od genealogii a nawet analizy DNA. Doszli, że początki pisanej historii rodu o chłopskiej z gruntu proweniencji, można datować na 1668 rok, kiedy to w księgach odnotowano narodziny Łukasza, syna Franciszka Pazury. Po kądzieli datowanie jest jeszcze starsze, sięga 1649 roku i rodziny Kłodów. Po drodze były ciekawostki, np. takie, że ojcem chrzestnym jednego z Pazurów był przykościelny żebrak Jan Telega a matką Agnieszka Bystrosowa z Rzeczycy. Że pradziadkowie Czarka i Radka byli niezwykle "dzietni". Jeden miał 9, ale drugi aż 21 dzieci. Trudno się dziwić, że drzewo się rozrosło. Znalazły się w rodzinie Pazurów skrzypki sygnowane przez "Stradiwariusa", podobne do tych, które hołubi inny rzeczycki oryginał Skrzypek ludowy Stanisław Skiba. Te "pazurowe", specjaliści wycenili na 100 lat i pochodzenie z niemieckiej manufaktury. "Stradiwarius" to po prostu typ i model instrumentu. Podobnie jest pewnie ze skrzypkami Skiby.

Ślub Czarka i Weroniki PazurówU Pazurów specjaliści doszukali się takich, co im ślub dawał inny rzeczycki proboszcz Jędrzej Kitowicz, był niejaki Filip Pazura, uczeń Narcyzy Żmichowskiej, trafiła się linia piotrkowska z posłem do rosyjskiej Dumy z guberni piotrkowskiej.

Pazurowie, ku niewątpliwej uciesze i satysfakcji mieszkańców Rzeczycy, bardzo przejęli się odnalezieniem swoich najstarszych korzeni i koligacji i, przy okazji produkcji programu, wielokrotnie bywali w tej miejscowości. Nie brakło okazji do spotkań z rzeczycanami. Cezary wielokrotnie podkreślał, że to dla niego zaszczyt wywodzić się z miejscowości opromienionej światłem literatury.

 

Marek Miziak

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.