Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy


Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

3.png3.png0.png5.png5.png0.png
Dzisiaj59
Wczoraj214
Ostatni tydzień273
Ostatni miesiąc5668
Wszystkie330550

2
odwiedzających na stronie

wtorek, 23, lipiec 2019 09:10

Rekolekcje wielkopostne 2008 17-20 lutego 2008

 

W II Niedziele Wielkiego Postu 17 lutego 2008 roku rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Nauki głosił ks. Ryszard Górowski z Rzymu, wieloletni misjonarz w Rwandzie i Kamerunie, a obecnie Postulator Generalny Misji. Rekolekcjonista mówiąc o wierze, nadziei i miłości wielokrotnie odwoływał się w głoszonych kazaniach do osobistych przeżyć i doświadczeń z afrykańskich misji. W ostatnim dniu rekolekcji 20 lutego podczas Mszy świętej o godz. 12.00 ks. Wojciech Skóra, postulator procesu beatyfikacyjnego przekazał parafii relikwiarz błogosławionego o. Stanisława Papczyńskiego.

Lubocz

 

Rekolekcje

Ks. Ryszard Górowski

Ksiądz Ryszard Górowski urodził się 13 grudnia 1957 r. W miejscowości Baborów w diecezji opolskiej. Ukończył szkołę podstawową i średnią, odbył służbę wojskową, pracował w kopalni węgla na Śląsku, gdzie Bóg obdarzył go łaską powołania do Zgromadzenia Księży Marianów. Dnia 7 września 1982 r. Rozpoczął mariański nowicjat w Skórcu koło Siedlec zakończony złożeniem pierwszej profesji w dniu 8 września 1983 r. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Mariańskim Domu Studiów w Lublinie w latach 1983-1988. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał stopień magistra historii Kościoła. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 marca 1989 r. W katedrze lubelskiej. Na własna prośbę został skierowany do Belgii w celu przygotowania się do pracy misyjnej w Afryce w Rwandzie. 25 sierpnia 1990 roku stanął na ziemi afrykańskiej i po kursie języka miejscowego oraz stażu duszpasterskim w parafiach misyjnych pod kierunkiem doświadczonych misjonarzy z różnych krajów rozpoczął posługę ewangelizacyjną w mariańskiej parafii w MWANGE.

W 1992 r. Został radnym i ekonomem domu misyjnego, w następnym zaś roku-proboszczem parafii w Mwange. Funkcje tę pełnił do 27 czerwca 1998 r., to znaczy do opuszczenia Rwandy. W tym okresie ksiądz Ryszard zajął się, jako proboszcz, intensywną pomocą ludziom pozbawionym dachu nad głową, sierotom i półsierotom oraz czuwał nad ożywieniem życia religijnego i duchowego parafian. Pomagał uciekinierom z innych parafii. Organizował spotkania grup modlitewnych, chórów, ministrantów, lektorów, grup dziewcząt, które myślą o życiu zakonnym. Stworzył kursy szycia i haftu dla kobiet, dla mężczyzn zaś kursy krawiectwa, murarstwa, stolarstwa i innych zawodów. Pomagał w opłatach za szkołę dzieciom i młodzieży szkół średnich. Rozpoczął także budowę dużego kościoła w Mwange, przy której zatrudnił dużą grupę mężczyzn z parafii. Niestety wybuch wojny domowej przerwał budowę. Z powodu bratobójczych walk na terenie misji w Mwange, wyjechał z Rwandy w czerwcu 1988 r. do Francji, gdzie pomagał w duszpasterstwie pod Paryżem a w październiku 1999 r. udał się do Kamerunu, gdzie został proboszczem katedry w DOUME – stolicy diecezji. W 2002 roku księża marianie objęli misję w ATOKU w diecezji ABONG MBANG.

Tutaj został gruntownie odremontowany zniszczony kościół i wybudowano niezbędne budynki dla potrzeb duszpasterskich. Wyremontowano także kaplice w 25 wioskach należących do misji. W latach 2005-06 w wiosce Akok Maka ksiądz Ryszard wybudował nowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża, który został konsekrowany w marcu 2006 roku przez Nuncjusza Apostolskiego w Kamerunie. W trzech innych wioskach powstały nowe kościoły: w Zoguela - pod wezwaniem św. Siostry Faustyny, w Makok - pw. Jezusa Króla Męczenników, a ostatnio w Ngulemakong pw. Błogosławionego Ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela Księży Marianów.

Od kilku miesięcy ksiądz Ryszard Górowski pełni w Rzymie obowiązki Promotora Generalnego Misji. Przedstawione zdjęcia zostały wykonane przy budowie kościoła w Akok-Maka, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atok, kaplicy zakonnej dla zgromadzenia francuskich Sióstr w Doume.

Nota biograficzna ks. Ryszarda Górowskiego została opracowana na podstawie listów z Rwandy „Znam twoje czyny” . Wydawnictwo Sekretariatu Misyjnego Księży Marianów w Warszawie 1999 r.

 

 

Budowa kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Akok Maka

 

Noel 2004

 

Poświęcenie kaplicy w Doumé

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2019.  Wszystkie prawa zastrzeżone.