Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy

odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków

Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.

poniedziałek, 16, wrzesień 2019 10:32

Na Eurowizji i w Rzeczycy

Mietek Szcześniak oczarował rzeczycką publiczność

W niedzielę 25 czerwca w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy parafianie i goście wysłuchali koncertu "Jest jeden świat" Mietka Szcześniaka z zespołem.

Solista przybył do parafii na zaproszenie proboszcza ks. Henryka Linarcika i Fundacji "Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza". Podczas niezwykłego, pełnego ciepła i emocji koncertu artysta zaśpiewał swoje przeboje, m.in. z płyt "Spoza nas", "Czarno na białym", a także utwory z najnowszej płyty "Nierówni", która zawiera kompozycje oparte na tekstach ks. Jana Twardowskiego. Powstanie tej ostatniej było marzeniem Mietka od wielu lat. - Chciałem napisać całą płytę z wierszami ks. Twardowskiego, a moimi nutkami, ale wiersze nie chciały stać się piosenkami. Nie zwykłem ich zmuszać, by się stały.  Postanowiłem poczekać, aż same zechcą. Trwało to lat kilkanaście, ale potem posypały się jak z rękawa. I oto w zeszłym roku, po 4 latach pracy, wydałem płytę "Nierówni". Żeby nie obciążać wierszy i zachować ich niezwykłą lekkość, którą ma poezja ks. Twardowskiego, postanowiłem, że do tych treści dodam formę pogodnej brazylijskiej muzyki - opowiadał muzyk.

Fotogaleria Milejka:

Jedną z pierwszych piosenek, jaką usłyszała publiczność, była piosenka będąca bonusem umieszczonym na płycie "Czarno na białym" - "Przytul mnie mocno". - Pierwotnie utwór został stworzony na Eurowizję. Myślę, że to dobra piosenka na początek zadzierzgnięcia naszej znajomości. Przytulcie mnie mocno i posłuchajcie piosenki, którą śpiewałem na Eurowizji, a dziś śpiewam dla was - mówił M. Szcześniak.

Od pierwszego utworu artysta swoją niezwykłą barwą głosu oczarował publiczność, z którą nawiązał niezwykle osobisty, można powiedzieć, intymny kontakt. Jego szczerość, autentyczność połączone z szacunkiem, opatrzone osobistymi wprowadzeniami do kolejnych utworów sprawiały, że emocje artysty stawały się udziałem publiczności. Wszyscy trwali jakby w jednej emocji, która w wielu momentach miała coś z misterium.

- Trudno słowami opisać to, co czułam. To była prawdziwa uczta duchowa - mówi łodzianka Dorota Werman. - Mietek jest muzycznym czarodziejem, podczas jego utworów, tak jak śpiewa w jednej z piosenek, "niebo chodzi po ziemi, ziemia chodzi po niebie". Słuchając koncertu po raz kolejny, utwierdziłam się w przekonaniu, że to wyjątkowo charyzmatyczny wokalista i kompozytor, a jego niespotykany wśród polskich solistów feeling to wielki dar i prezent z nieba.

Zadowolenia nie kryła także Wioletta Wośko z Warszawy. - Jestem pod wielkim wrażeniem koncertu. Urzekły mnie nie tylko same piosenki, ale także sposób prowadzenia przez Mietka koncertu, to, że dzieli się swoimi emocjami, że nadaje taki ton i kreuje atmosferę.

Podczas koncertu artysta wykonał kilka utworów w duecie z Agnieszką Gorączkowską, z którą zaśpiewał m.in. "Dumkę na dwa serca". Każdy z utworów, zarówno solowych, jak i w duecie, publiczność nagradzała gromkimi brawami. Nie obyło się też bez bisów i owacji na stojąco.

Po koncercie artysta chętnie podpisywał płyty, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.

Tekst:
Agnieszka Napiórkowska (Gość Niedzielny)

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2019.  Wszystkie prawa zastrzeżone.